در زمانه‌ای که انجام خرید آنلاین و پرداخت اینترنتی فراگیر شده؛ خطراتی نظیر تحت حمله‌ قرار گرفتن توسط هکرها و باج‌افزارها نیز به شکل گسترده‌ای افزایش یافته است. بنابراین برای پیشگیری از ضرر و زیان مالی واجب است که با آگاهی کامل در این راه قدم برداشت و هنگام استفاده از سامانه‌های پرداخت اینترنتی جانب احتیاط را رعایت کرد.

پرداخت اینترنتی

در اینجا به نکات مهمی که باید هنگام انجام تراکنش های مالی مدنظر قرار گیرند اشاره خواهیم کرد:

  • برای پرداخت اینترنتی وجوه، از کامپیوتر شخصی خود استفاده نمایید و حتی‌الامکان به کافی‌نت‌ها و کامپیوترهای عمومی مراجعه نکنید. دیگر نکته مهم عدم اتصال به شبکه‌های وای فای عمومی در چنین مواقعی است.
  • همواره کامپیوتر شخصی خود را به فایروال و آنتی ویروس معتبر و به‌روز تجهیز نمایید. آپدیت بودن سیستم عامل و نصب جدیدترین پچ‌های امنیتی نیز دیگر مورد حائز به شمار می‌رود.
  • از تاریخ تولد، شماره شناسنامه و اسم خود یا اعضای خانواده در تعیین رمز برای کارت‌های بانکی یا حساب ‌کاربری در سامانه‌های بانکداری الکترونیک استفاده نکنید چرا که احتمال لو رفتن چنین رمزهای ساده‌ای بسیار زیاد است. همچنین توصیه‌هایی که بانک‌ها در این زمینه ارائه می‌دهند را مدنظر قرار دهید.
  • رمز کارت یا حساب کاربری مالی خود را در اختیار هیچکس قرار ندهید و در شبکه‌های اجتماعی نیز از رمز مشابه استفاده نکنید.
  • همواره با دیده‌ی شک و تردید به ایمیل‌ها یا پیامک‌هایی بنگرید که حاوی پرسش‌هایی درباره شماره حساب یا کارت بانکی شما، شماره رمز کارت و مواردی از این دست هستند. همچنین تا زمانی که از اصالت و معتبر بودن ایمیلی مطمئن نشد‌ه‌اید از کلیک کردن روی لینک‌های موجود در آن خودداری کنید.
  • هنگام ورود به درگاه پرداخت اینترنتی مطمئن شوید که وبسایت مربوطه از پروتکل امن SSL استفاده می‌کند. در چنین شرایطی در ابتدای نوار آدرس عبارت https (به جای http) قابل مشاهده خواهد بود.
  • به محض اطلاع از مفقود شدن کارت بانکی خود، مراتب را به بانک مربوطه اطلاع دهید. همچنین در این مواقع می‌توانید با مراجعه به یکی از دستگاه‌های ATM بانک عامل، ابتدا با فشردن کلید ثبت و در ادامه با وارد کردن شماره و رمز کارت مفقود شده نسبت به مسدود کردن آن اقدام کنید تا از هرگونه سوء استفاده احتمالی پیشگیری به عمل آید.